Geometria zawieszenia

Geometria kół to szereg parametrów, takich jak kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy i kąt jej wyprzedzenia, zbieżność i kąt pochylenia kół. Te parametry mają bezpośredni wpływ zarówno na żywotność kół i zawieszenia, jak i na samą jazdę. Jeśli współzależności geometryczne są odpowiednio ustawione, koła równomiernie przylegają do podłoża, co oznacza lepszą sterowność i przyczepność samochodu.

Kąt pochylenia kół

Kąt pochylenia kół, inaczej kąt nachylenia, to kąt płaszczyzny w stosunku do pionu koła. Kąt ten może być dodatni lub ujemny. Dodatni oznacza pochylenie do zewnątrz, ujemny – do wewnątrz. Jeśli parametr ten jest odpowiednio ustawiony, zapobiega odkształceniom opony i pozytywnie wpływa na przyczepność podczas hamowania i na zakrętach.

Zbieżność kół

Zbieżność to położenie kół przednich i tylnych względem siebie. Tak samo jak w przypadku kąta pochylenia, wartość ta może być dodatnia lub ujemna. Jeśli zbieżność jest zaburzona, może powodować szybsze i nierównomierne zużycie opon.

Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy

Sworzeń jest częścią, która ma za zadanie łączyć zwrotnicę z wahaczem. Sworzeń to element ruchomy, a swoim wyglądem przypomina kulowy przegub. Kąt pochylenia osi sworznia określa kąt, który występuje pomiędzy prostą pionową koła, a sworzniem zwrotnicy. Wartość tę często określa się jako promień zataczania.

Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy

Kąt ten znajduje się pomiędzy prostą pionową koła, a osią sworznia zwrotnicy. Element ten odpowiada między innymi za stabilizację kół podczas jazdy oraz za utrzymanie kierunku jazdy. Wyprzedzenie w przeciwnym kierunku jazdy daje wartość ujemną, zaś w tym samym kierunku – dodatnią.

Komputerowa geometria kół

W naszym warsztacie wykonujemy komputerową geometrię kół, zwaną także geometrią kół 3D. Przy pomocy najnowocześniejszych urządzeń jesteśmy w stanie precyzyjnie określić wartości geometryczne, z dokładnością do 0,001 stopnia dla każdego kąta. Sprzęt ten pozwala nam wykryć nawet najdrobniejsze niepożądane odchylenia od normy dla każdego modelu samochodu.

Geometria zawieszenia

Umów spotkanie !

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Jakieś pytania ? Zadzwoń już dziś! 500 432 818


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MB AUTO SERWIS (ul. Otwocka 50, 05-430 Celestynów, Tel +48 500 432 818) oraz kontakt mailowy lub telefoniczny w celu umówienia wizyty. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu skorzystania z formularza kontaktowego. Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzaniu danych. Dane osobowe będą przetwarzane dla potrzeb procesu kontaktowego na podstawie zgody użytkownika.