Kiedy nie obejdzie się bez wymiany rozrządu?

Kiedy nie obejdzie się bez wymiany rozrządu?

Rozrząd jest jednym z najważniejszych elementów silnika, ponieważ odpowiada za synchronizację ruchu zaworów z ruchem tłoków. W przypadku awarii rozrządu może dojść do poważnych uszkodzeń silnika, a w skrajnych przypadkach nawet do jego całkowitego zniszczenia. Jakie są objawy uszkodzenia rozrządu? Kiedy należy wymienić rozrząd? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.

Jakie objawy mogą świadczyć o awarii rozrządu?

Pierwszym objawem, który może świadczyć o awarii rozrządu, jest świszczący dźwięk dochodzący z okolic silnika. Jest on najlepiej zauważalny przy zimnym starcie samochodu. Drugim sygnałem jest drganie wibracyjne, odczuwane w trakcie jazdy. Może to wskazywać na niedostateczne napinanie lub zużycie paska klinowego. Do objawów uszkodzenia rozrządu można też zaliczyć problemy z rozruchem silnika lub nieprawidłową pracę jednostki napędowej. W przypadku silnika z rozrządem zwykłym nieprawidłowa praca objawia się częstszymi spadkami mocy i nieprawidłową pracą na niskich obrotach. Z  kolei w silniku z rozrządem zmiennym objawem może być niewłaściwe działanie mechanizmu regulującego fazę rozrządu. W takim przypadku konieczna może być wymiana rozrządu.

Na czym polega wymiana rozrządu?

Wymiana rozrządu polega na demontażu starych elementów i zamontowaniu nowych. W pierwszej kolejności usuwa się pokrywę rozrządu oraz koło pasowe, aby uzyskać dostęp do paska i napinacza. Następnie usuwa się stary pasek oraz napinacz i koło zębate. Po oczyszczeniu powierzchni i wyczyszczeniu kanałów, w których biegnie pasek, montuje się pozostałe elementy. Podczas wymiany rozrządu specjaliści sprawdzają też stan innych elementów silnika, takich jak pasek klinowy, pompa wody, czy alternator. W przypadku, gdy części te są zużyte, należy je wymienić.