Jak często należy serwisować klimatyzację w samochodzie?

Jak często należy serwisować klimatyzację w samochodzie?

Sprawnie działający układ klimatyzacji w samochodzie pozwala utrzymać optymalne warunki termiczne wewnątrz pojazdu, co znacząco poprawia komfort jazdy. Ponadto klimatyzacja zapobiega parowaniu szyb, co zwiększa bezpieczeństwo podczas kierowania samochodem. Jak często powinno się serwisować klimatyzację samochodową? Na czym polega profesjonalny serwis klimatyzacji? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Na czym polega profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej?

Serwis klimatyzacji samochodowej różni się od tradycyjnej kontroli układu klimatyzacji. Na samym początku serwisanci wykonują test automatyki pokładowej. W trakcie podłączania testera do urządzenia diagnostycznego odczytują informacje o błędach sterownika klimatyzacji. Następnie przy użyciu maszyny serwisującej sprawdzają poziom czynnika roboczego. W przypadku, gdy jest go zbyt mało, serwisanci wymieniają czynnik roboczy. Jest to niezwykle ważne, gdyż odpowiada on za prawidłowe działanie klimatyzacji, a dokładniej za odbieranie ciepła z kabiny samochodowej i dostarczanie chłodnego powietrza.

Jak często powinno się wykonywać serwis klimatyzacji w samochodzie?

Serwis klimatyzacji samochodowej powinno się wykonywać minimum raz w roku. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnej awarii klimatyzacji i uniknąć dodatkowych kosztów związanych z jej naprawą. Warto też wspomnieć o tym, że podczas serwisowania klimatyzacji specjaliści odgrzybiają układ klimatyzacji, dzięki czemu usuwane są nagromadzone grzyby i bakterie. Co więcej, systematyczne serwisowanie klimatyzacji samochodowej zapewnia czyste powietrze wewnątrz pojazdu i niweluje nieprzyjemne zapachy.